Nauka języka przez internet

Dzięki medium, którym jest internet nauka języków obcych nabrała zupełnie innego kształtu. Mam tu na myśli możliwości, które daje tak zwany e-learning, czyli odbywanie różnego rodzaju kursów i szkoleń właśnie za pośrednictwem internetu. Na czym jednak polega e-learning w przypadku nauczania języków obcych. Otóż jest całą masa różnego rodzaju multimedialnych ćwiczeń, które możemy przejść online. Nie chodzi tu tylko o tak zwane testy typu multiple choice cloze czyli testy wielokrotnego wyboru, ale także o ćwiczenia polegające na słuchaniu i powtarzaniu słyszanych słów, zwrotów, zdań. Dzięki dobrodziejstwu jakim są słuchawki oraz mikrofon, komputer może weryfikować poprawność naszej wymowy. Kolejnym ćwiczeniem jest słuchanie jakiegoś nagrania, do którego potem rozwiązujemy test. Ponadto, prócz tego wszystkie na adres e-mail mogą nam przychodzić różnego rodzaju materiały edukacyjne czy pomocnicze w formie plików pdf. Taka nauka jest wygodna, ponieważ nie wymaga wychodzenia z domu i lekcje możemy przeglądać i powtarzać wtedy, gdy chcemy, mamy czas, a certyfikat o ukończeniu dostaniemy po zdaniu końcowego egzaminu. Oczywiście przyjdzie on już do nas zwykła, tradycyjną pocztą.

Posted in e-learning | Komentowanie nie jest możliwe

Językowe top 3

Jak myślicie, ile języków mamy obecnie na świecie? Jest ich około od 6 do 7 tysięcy, co ciekawe, spora część z nich nie ma swojej wersji w piśmie, a jedynie w mowie. Tak jest na przykład z niektórymi odmianami języka chińskiego. Błędne jest bowiem typowe przekonanie, że język chiński jest jeden. Tak naprawdę głównym jest standardowy mandaryński, ale oprócz tego mieszkańcy Chin posługują się jeszcze kilkudziesięcioma dialektami. Podobnie jest z innymi językami azjatyckimi, na przykład koreańskim. Co do pisma języków azjatyckich – bez wątpliwości są one najbardziej skomplikowanymi językami w piśmie, alfabet języka chińskiego składa się z kilku tysięcy znaków i zapewne żaden Chińczyk nigdy w 100% go nie opanował. Pismo używane w Japonii jest bardzo podobne do tego z Chin, właściwie to się z niego wywodzi, a cały zamysł polega na tym, że jeden znak reprezentuje jedno słowo, myśl, ideę. W trójce najczęściej używanych języków na świecie jest jeszcze Hiszpański, który dzielnie walczy o drugie miejsce.

Posted in języki obce | Komentowanie nie jest możliwe

Po certyfikat do prywatnej

O znajomości języka angielskiego każdy z nas może odpowiedzieć: znam, znam dobrze, bardzo dobrze, świetnie bądź słabo, ledwo, tyle, żeby jakoś się dogadać. Często jest tak, że Ci, którzy sami przypisaliby siebie do tej drugiej grupy określeń nie muszą nic nikomu udowadniać. No bo po co udowadniać, że robię coś źle? Natomiast, jeśli ktoś jest w grupie osób, które definiują się poprzez te pierwsze określenia, to pracodawcy często proszą o okazanie jakiegoś dokumentu potwierdzającego naszą znajomość języka. Co ciekawe, dzięki nowej formie matury z języka angielskiego oraz dzięki nowej podstawie programowej na poziomie rozszerzonym uczniowie mają dostateczną wiedzę oraz umiejętności, aby zdobyć tak zwany „pierwszy certyfikat”. Niestety w szkole nikt go nam nie wręcza, ani nie przeprowadza testów pozwalających go uzyskać. Jeśli chcemy taki dokument posiadać musimy zapłacić odpowiednią kwotę i udać się do prywatnej szkoły językowej, gdzie test na poziomie owego certyfikatu przeprowadzony zostanie bez problemu.

Posted in nauka języków | Komentowanie nie jest możliwe

Komputerowe kursy języka

Dawniej różnego rodzaju kursy do nauki języków obcych sprzedawane były na kasetach magnetofonowych, do których dodawane były podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Później wraz z postępem w technologii kasety zostały zastąpione przez płyty CD, a cała reszta została niezmieniona. Słuchaliśmy więc różnego rodzaju ścieżek z rożnego rodzaju nagraniami w stylu „co powiedzieć w restauracji” „…w banku”, „…w szpitalu”. Obecnie jednak to wszystko poszło o wiele bardziej „do przodu” i kursy wymagają pełnej interaktywności i interakcji z użytkownikiem. Wrzucamy płytkę z kursem do komputera, instalujemy i na samym początku część kursów wymaga weryfikacji ustawień słuchawek i mikrofony. Nie należy się temu dziwić, bowiem program będzie stale rejestrował i weryfikował nasz głos, ażeby wyćwiczyć jak najlepszą wymowę. Ponadto nauka w takich kursach często odbywa się na zasadzie „mini-gier”, zagadek, w który musimy wykazać się znajomością słownictwa z danej lekcji, ażeby przejść etap, a tym samym do następnej lekcji.

Posted in e-learning | Komentowanie nie jest możliwe

A co z innymi językami?!?

W dzisiejszym świecie nie znać języka angielskiego to jak nie znać swojego ojczystego. Coraz bardziej jednak zaczynają się liczyć także inne języki, angielski bowiem stał się pospolitym, natomiast znajomość innych uchodzi za elitarną i jest wyznacznikiem naprawdę dobrego wykształcenia. Od najmłodszych lat wpaja nam się znajomość języków obcych, oczywiście zazwyczaj chodzi o angielski, który stał się najbardziej popularny, nic więc dziwnego, że należy znać go przynajmniej na poziomie podstawowym. Ale nauka innych języków również może przynieść wiele, wymiernych korzyści, chociażby na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej poszukują osób znających przynajmniej jeden, inny niż angielski, język, na przykład z krajów Europy Wschodniej. Tacy ludzie poszukiwani są na przykład do kontaktów z klientami. Inne, liczące się języki to niemiecki, hiszpański oraz francuski. Tacy pracownicy są oczywiście odpowiednio, adekwatnie do swoich umiejętności, wynagradzani. Warto więc zadać sobie nieco trudu i poszukać kursu języka obcego, innego niż angielski.

Posted in kursy językowe, nauka języków | Komentowanie nie jest możliwe

Uczyć (się) każdy może

Jeszcze dobre kilka lat temu, gdy prywatne szkoły językowe rozpoczynały swoją działalność na polskim rynku, wydawało się, że będą to miejsca, które w ogromnej większości postawią przede wszystkim na osoby w wieku 40+. Czas jednak pokazał, iż taki pogląd zupełnie miną się z prawdą i postawiony był chyba na wyrost, bowiem z kursów językowych oferowanych przez prywatne szkoły językowe korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale także ucząca się młodzież, a nawet dzieci. W związku z taką sytuacją większość szkół językowych podzieliło swoje zajęcia nie tylko według zaawansowania językowego uczestników, ale także, a może przede wszystkim ze względu na ich wiek. Mamy więc grupy dla dzieci, młodzieży, osób w w wieku średnim i starszych. Dodatkowo każda podzielona jest- tak jak wspomniałem- na poziomy zaawansowania. Trudno mówić o cenach za tego rodzaju kursy. Są one bowiem ustalane indywidualnie gdyż zależą od opisywanych w tym tekście czynników. Ważne jednak, że nikomu nie odbiera się możliwości kształcenia.

Posted in kursy językowe | Komentowanie nie jest możliwe

Nauka języka dla osób w średnim wieku

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych przy staraniu się o pracę, to już nie tylko wymóg, ale przede wszystkim konieczna podstawa. O ile ludzie młodzi nie mają z tym większych problemów, bo od „małego” w szkole uczą się przynajmniej dwóch języków, o tyle znajomość języków, a raczej jej brak może okazać się sporą przeszkodą w otrzymaniu pracy przez osoby w wieku 35-45 lat. To pokolenia w szkołach jeszcze miało głównie rosyjski, który choć z czasem znów jest coraz bardziej ceniony wśród pracodawców, to i tak nadal nie jest tym podstawowym językiem obcym wymaganym przez kierowników i szefów firm. Cóż, osoby, o których przed chwilą wspomniałem mogą podszkolić się oczywiście w języku bądź nauczyć się go od podstaw za pomocą różnego rodzaju multimedialnych kursów, a także uczęszczając do prywatnych szkół językowych. W takich miejscach bardzo często języka uczą tak zwani native speakerzy- czyli osoby, których językiem ojczystym jest ten, który dla nas jest językiem obcym. Ceny zajęć w takich szkołach nie są nazbyt wygórowane i przeważnie ustala się je indywidualnie z kursantami. Koszt ich bowiem zależy od ilości godzin oraz poziomu zaawansowania.

Posted in kursy językowe, nauka języków | Komentowanie nie jest możliwe

Kursy językowe dla dzieci

W dzisiejszych czasach dzieci uczą się języków obcych już od szkoły podstawowej. Mimo to pewna część rodziców pragnie zaszczepić w swoich dzieciach lingwistyczne umiejętności jeszcze przed pójściem do szkoły lub równoległe z przebiegiem edukacji w szkole podstawowej. Oczywiście, żeby nasza pociecha nie odczuła przesytu nauką języka, owa edukacja musi być prowadzona w formie zabawy. Do tego służą właśnie rożnego rodzaju językowe kursy multimedialne dla dzieci wydawane na rynek na płytach CD bądź DVD. Najmilsze dla dziecka jest to, że owe kursy utrzymane są w większości w konwencji bajkowej i rysunkowej. Dziecko, śledząc przygody swoich ulubionych bajkowych bohaterów może uczyć się podstaw języka. Najbardziej popularne na rynku są kursy prowadzone przez takie znakomitości świata kreskówek jak Kaczor Donald, Królik Bugs, Myszka Mickey czy Goofy. Maluch ma wspaniałą zabawę, a rodzice mają przeogromną radość z tego, iż ich latorośl chłonie obcy język wręcz jak gąbka. To jest jeden z wielu przykładów na to jak fenomenalnie połączyć można przyjemne z pożytecznym i bawiąc uczyć.

Posted in kursy językowe | Komentowanie nie jest możliwe

Nauka języka dawniej i dziś

Dawniej nauka jeżyków obcych (przynajmniej w moim przypadku) wyglądała następująco. Zero prawdziwego kontaktu z rzeczywistą kulturą angielską, brak znajomości z jakimkolwiek Anglikiem, a co za tym idzie nie było możliwości, abym posłuchał jak język angielski brzmi w wersji najbardziej oryginalnej- w wersji native speakera. Tak samo mieli moi koledzy. Jedyny kontakt z angielskim jaki mogliśmy mieć poza szkołą, to oglądanie angielskich programów w TV. Tą metodą można się było nie tylko osłuchać z językiem, ale także dowiedzieć się choć trochę o aktualnych wydarzeniach na wyspach. Dziś młodzież ma o niebo lepiej! Dziś jeśli ktoś chce nauczyć się języka angielskiego, to po prostu zapisuje się na kurs. Co najważniejsze, coraz większa ilość takich kursów (głównie wakacyjnych) ma w swoim programie krótki, ale jednak, pobyt w Anglii. I to wszystko w naprawdę dogodnej cenie! Ja i moi koledzy nie mieliśmy takich możliwości, ale to wspaniale, że młodzież teraz może bez ograniczeń uczyć się języków i poznawać kultury innych krajów.

Posted in nauka języków | Komentowanie nie jest możliwe